FILMS FOR SWEDISH ACQUISITION

FILMS FOR SWEDISH ACQUISITION 

Subject to change. Availabilities as per November 1st 

Stockholm Competition 

Our Men by Rachel Lang (Belgium, France 106 min) 
Feathers by Omar El Zohairy (France, Egypt, 112 min) 
Rhino by Oleg Sentsov (Ukraine, Poland, Germany (101 min) 
Miracle by Bogdan George Apetri (Romania, Czech Republic, Latvia, 118 min) 
True Things by Harry Wootliff (UK, 102 min) 
Azor by Andreas Fontana (Switzerland, France, Argentina 100 min) 
Small Body by Laura Samani (Italy, France, Slovenia, 89 min) 

Open Zone 

In Front of Your Face by Hong Sang-soo (South Korea, 85 min) 
Brother’s Keeper by Ferit Karahan (Turkey, Romania 85 min) 
Ahed’s Knee by Nadav Lapid (France, Israel, Germany, 109 min) 
The Souvenir Part II by Joanna Hogg (UK, 106 min) 
Three Floors by Nanni Moretti (Italy, France, 119 min) 
Stockholm Documentary Competition 
Users by Natalia Almada (USA, Mexico, 81 min) 
Cusp by Isabel Bethencourt & Parker Hill (USA, 92 min) 
Bring Your Own Brigade by Lucy Walker (USA, 119 min) 
The Story of Film: A New Generation by Mark Cousins (UK, 160 min) 
Babi Yar. Context by Sergei Loznitsa (Ukraine, Netherlands 121 min) 

American Independents 

First Date by Manuel Crosby & Darren Knapp (USA, 103min) 
Wild Indian by Lyle Mitchell Corbine Jr. (USA, 90 min) 
Ma Belle, My Beauty by Marion Hill (USA, France 93 min) 
Queen of Glory by Nana Mensah (USA, 78 min) 

Icons 

Next Door by Daniel Brühl (Germany, 92 min) 

Twilight Zone 

The Scary of Sixty-First by Dasha Nekrasova (USA, 81 min) 
The Medium by Banjong Pisanthanakun (Thailand, 131 min) 
Saloum by Jean Luc Herbulot (Senegal, Congo, 84 min) 
Limbo by Soi Cheang (Hong Kong, China, 118 min) 
Hellbender by John Adams, Zelda Adams, Toby Poser (USA, 86 min) 
A Banquet by Ruth Paxton (UK, 97 min) 
Shepherd by Russell Owen (UK, 103 min) 

Discovery 

I Comete - A Corsican Summer by Pascal Tagnati (France, 124 min) 
Moneyboys by C.B. Yi (Austria, France, Belgium, Taiwan 118 min) 
Zero Fucks Given by Emmanuel Marre & Julie Lecoustre (France, Belgium, 115min) 
La Civil by Teodora Mihai (Belgium, Romania, Mexico 135 min) 
Immaculate by Monica Stan & George Chiper (Romania, 114 min) 
Erasing Frank by Gábor Fabricius (Hungary, 99 min) 
You Resemble Me by Dina Amer (USA, France, Egypt 90 min) 
The Justice of Bunny King by Gaysorn Thavat (New Zealand, 101 min) 
Libertad by Clara Roquet (Spain, Belgium 104 min) 

Contact program@stockholmfilmfestival.se for details about sales agents

Subscribe to the festival's newsletter

Do not miss anything during the festival. Sign up for our newsletter here.