Kär i en hipster
Hipsters har inte alltid festat i oversized jumpers på Kåken. Förr syftade ordet på frisläppta jazzälskare och i ryska ”Hipsters” stormas deras jitterbuggfester av partitrogna ungkommunister. Nu tävlar ryska musikalen Hipsters om Telia Film Award och du kan se den direkt i din digital TV från den 18 november.
Vi pratade på knackig engelska med Oksana Akinsjina, den coolaste hipstern av dem alla - som vann en Guldbagge för titelrollen i Lilja 4-ever.
Din rollfigur Polina kallar sig Polly bland de andra hipstrarna. Vem är hon?
– Hon bor med sin mamma som är kommunistisk partifunktionär. På dagarna jobbar hon som sjuksköterska, men på nätterna klär hon sig i ljusa kläder och går på fester med dandys. När hon blev hipster var det hennes första känsla av frihet.
Många har tolkat filmen som en kritik av den repressiva politiken i Ryssland idag. Är Hipsters en politisk film?
– När jag spelade in filmen tänkte jag inte alls på det sättet. Men det finns en tydlig parallell till dagens situation i Ryssland.
Vilka är hipsters i dagens Moskva?
– Alla de vi ger uppmärksamhet. De som är klädda på ovanliga sätt och har multifärgade frisyrer. De kan vara gother eller punkare.
Född 1962 i Ukraina. Valery Todorovsky är son till den hyllade regissören Pyotr Todorovsky och han har själv gjort sig ett namn i den ryska filmindustrin som regissör, manusförfattare och TV-producent.
p
Telia Film Award
Var med och avgör - logga in och lägg din röst!



