För att gå på våra visningar måste du ha ett årskort. Du kan köpa det här eller på våra biografer.

Antal varor 0
Total summa 0 kr
Varav moms 0 kr

Töm varukorg

Till kassan

Inga biljetter är garanterade förrän köpet är slutfört.

Allt om min mamma

Söndag 16/8: Allt om min mamma

Av: Pedro Almodóvar
Med: Cecilia Roth, Marisa Paredes, Antonia San Juan, Penélope Cruz
Biopremiär: 1999

I Almodóvars värld

Att inte vara som alla andra har sedan regidebuten 1980 varit något av den spanska regissören Pedro Almodóvars kännetecken. Aldrig har filmduken befolkats av så många färgstarka kvinnor som när han bjuder in hemlandets skådespelarelit med Antonia San Juan, Victoria Abril Marisa Paredes och Penelopé Cruz i spetsen.

Lite galna kanske, utlevande, farliga och gärna i samspråk med transvestiter på bakgatorna i Barcelona eller Madrid. Men alltid skildrade med en innerlig värme och respekt. Fast det var först med ALLT OM MIN MAMMA som Almodóvar blev ett känt varumärke i klass med flamenco. Filmen om den ensamstående mamman Manuela som förlorar sin son Esteban då han springer efter teateraktrisen Humas bil för en autograf tog världen med storm.

Hetlevrad och viljestark

Filmen blev också Penélope Cruz internationella genombrott där hon gestaltar den HIV-positiva nunnan Rosa som väntar barn med Manuelas ex-man tillika transvestiten Lola. Likt sin karaktär har Cruz själv beskrivit sig som en hetlevrad person som alltid argumenterar för sin sak. En typisk Almodóvar-kvinna alltså och en käftsmäll till samhällets formande av ja-nickande Barbiedockor vars intresse sträcker sig till shopping och att passa in. I Almodóvars värld är kvinnorna lite mer viljestarka om vi säger så. Både på och utanför duken.

Kvällens presentatör

Malin Crépin
Malin Crépin

Malin Crépin var första skådespelerskan som fick L'Oréal Paris Rising Star under Stockholms filmfestival i höstas. Hon hade glömt vilken fantastisk film ALLT OM MIN MAMMA ÄR.
– Ingen av karaktärerna vi får följa går in i offerrollen, trots att omständigheterna inbjuder till det. Inte ens den döende aidssjuka nunnan Rosa, gravid med sitt första barn. Att Almodóvar dessutom berättar en historia med nästan uteslutande kvinnor i rollerna, utan att det överskuggar personerna. Det han berättar är tyvärr alltför ovanligt.

Catti Brandelius
Catti Brandelius

Catti Brandelius är inte tyst om vad hon tycker och i blandningar av konserter, performance och föreläsningar har hon som sina alteregon Miss Universum och Profesora tagit bladet från munnen och talat till svenska folket. Nu är det Sommarbiopublikens tur.
– ALLT OM MIN MAMMA är verkligen allt - i överdos. Ödet kastar dig hit och dit och det gör ont, väldigt ont, men du skrattar och till slut efter alla tårar och blodbad vinner det starkaste, kärleken, även om det ser helt annorlunda ut. Bravo! 


Pool Managed Hosting – Interoute