The Little Traitor

Stockholm filmfestival Junior


The Little Traitor
AV Lynn Roth
MED Alfred Molina, Ido Port, Gilya Stern, Rami Heuberger
The Little Traitor är en varm film om kulturella konflikter, vänskap över landsgränser och generationer när man växer upp i skuggan av ett krig. I Jerusalem 1947 smider 11-årige Proffy planer med sina kompisar på hur de ska göra sig av med den brittiska ockupationsmakten. Utegångsförbud råder på nätterna och när Proffy en kväll är sen fångas han av en soldat. Istället för att arrestera den unga brottslingen följer soldaten Proffy hem och säger att han ska besöka honom nästa dag. En vänskap växer fram mellan pojken och soldaten, något som Proffys kompisar inte gillar.
USA/Israel, 2007, 88 min, arabiskt och engelskt tal.
NYCKELORD religion, ockupation, baserad på bok, grupptryck, politik

Bra att veta

Det kan vara en bra idé att gå igenom staten Israels historia innan ni ser filmen då den förutsätter ett visst mått av förförståelse. Filmen är baserad på den israeliska författaren Amos Oz bok Pantern i källaren (1995) som till viss del är självbiografisk. Det kan därför vara intressant att även använda sig av boken i undervisningen. Inga våldsamma scener förekommer.

Förslag på diskussionsfrågor

- Varför blir Proffy och den brittiske soldaten vänner? Beskriv deras relation.
- Vad tycker du om det sätt Proffys vänner och grannar reagerar på hans vänskap med soldaten?
- Vad innebär det att vara en förrädare?
-Vilka kulturella konflikter och skillnader tycker du att filmen tar upp? Finns det kulturella likheter eller olikheter hos de roller som lyfts fram i filmen? Hur skulle dessa karaktärer tas emot på er skola?
- Beskriv de svårigheter som karaktärerna ställs inför under filmens lopp. Hur hanteras de av karaktärerna? Skulle du ha agerat annorlunda?
- Vad känner du till om Israel/Palestina konflikten? Hur ser det ut idag?
- Hur skildras vuxna i filmen? Varför är Proffys pappa så sträng mot honom?
- Vad spelar människorna i ens närhet och förebilder för roll för hur man skapar sin självbild?
- Spelar religion någon roll i ditt liv? Känner du till de texter som citeras i filmen?
- Diskutera filmens handling i relation till festivalens tema ”Stoppa våldet mot barn och unga”. Vad tar filmen upp för teman?
- Utsätts barnen i filmen för någon form av våld? Hur definierar du våld? Definierar alla i klassen våld på samma sätt?
-I viss mån av tristess samt i kampen för överlevnad kan ibland människans moralperspektiv försvinna. Hur ser du på det? Är det ok att göra vad som helst för sin överlevnad?
- Fundera kring filmens budskap. Vad tro ni att filmen vill säga?
- Vad tyckte ni om filmen? Fundera kring vad ni tyckte var bra och vad ni tyckte var dåligt.

Liknande filmer

Apt Pupil/Sommardåd (Bryan Singer, 1998)
Reunion, (Jerry Schatzberg, 1989)
Joyeux Noël,/Fiendeland (Christian Carion, 2005)


Managed Hosting – Interoute