7–18 november 2012

Har du missat något på festivalen? Ingen fara, våra fotografer finns på plats för att föreviga det mesta!
På söndagen avslutades årets filmquiz på Nordich Light Hotel och rekordmånga lag hade anmält sig för att få chansen att briljera med sina filmkunskaper.
På lördagen visades den Nordisk premiären av "Up in the Air", regisserad av Jason Reitman.
12 fantastiska filmdagar avlutades med en prisutdelning den 28:e november och många stjärnor var på plats för att fira årets pristagare. Några av de priser som delades ut till de starkaste filmerna i årets program var Bronshästen för bästa film, aluminiumhästar för bästa skådespelerska och många andra fina priser.
På fredagen visades resterande bidrag i kategorin I Work in Progress, där vi presenterar 11 spännande nordiska filmer som är under produktion. Se delar ur filmerna före alla andra samt lyssna på och ställ frågor till upphovsmännen.
Under fredagen rullades den röda mattan ut för den nordiska premiären av An Education - En redan Oscartippad engelsk debut från regissören bakom dogma-succén ”Italienska för nybörjare” med manus av Nick Hornby. Regissören Lone Scherfrig var på plats och presenterade filmen.
I Work in Progress presenterar vi totalt 11 spännande nordiska filmer som är under produktion. Se delar ur filmerna före alla andra samt lyssna på och ställ frågor till upphovsmännen. Under torsdagen kunde festivalbesökarna se klipp från och lyssna på regissörerna från filmerna Pang Pang Bröder, Kvinnan som drömde om en man, Utan titel, I rymden finns inga känslor och Snabba Cash.
Luc Besson tilldelades Stockholm Visionary Award 2009 på Skandia.
Under torsdagen och fredagen pågick flera Face2face runt om i Stockholm där besökarna kunde träffa regissörerna från filmerna Foxes, Nothing Personal, Nothing Personal (Rien de personnel), An Education och Mr. Nobody.
På onsdagen var det den Nordiska premiären av The Road, baserad på pulitzervinnaren Cormac McCarthys bok. Visningen inleddes med kortfilmen Waiting Room där en av regissörerna, Davi Pretto fanns på plats.
På onsdagen kunde festivalbesökarna träffa regissörerna av Happy End, Godspeed, The Vicious Kind, och Dogtooth.
Filmers framgångar har i alla tider levt på vad folk säger om filmen bortom första premiärhelgen. Men word-of-mouth har fått förnyad aktualitet i och med sociala medier och den sk "realtidswebben" - och nu inte bara för marknadsföring och distribution, utan även för själva filmskapandet. Filmvärlden håller som bäst på att ta till sig uttryck som crowdsourcing, crowdfunding och crowdmarketing.
Under tisdagen kunde festivalbesökarna träffa regissörerna från filmerna A Piece of our life, Soundtrack for a Revolution, Le Donk and Scor-Zay-Zee, The Human Centipede, Bakal Boys och Frontier Blues.
Den svenska filmbranschen är fortfarande väldigt ojämställd, trots många försök att bryta grabbväldet. Svenska filmskapare, producenter och andra filmarbetare diskuterar varför det är så, och hur de kan förändras.
Ingen orkar vänta längre. Kravet på omedelbar tillgänglighet ökar och ställer filmindustrin inför nya utmaningar. Svenska mediainnovatörer, forskare och branschfolk mötes i en diskussion om var du kommer hitta dina favoritfilmer i framtiden.
I anknytning till årets spotlight rullade vi ut den gröna mattan, och visade den uppmärksammade thrillerdokumentären The Cove där en mörk hemlighet med oanade konsekvenser för mänskligheten avslöjas.
Under söndagen visades Coco Chanel och Igor Stravinsky av Jan Kounen och självklart rullades den röda mattan ut på Skandia. Många ville se den omtalade kärleksrelationen i ett minst sagt extravagant persongalleri i en revolutionerande tid som formade det moderna Europa.
På söndagen kunde festivalbesökarna ställa frågor till regissörerna av filmerna Ordinary People, Hierro och Optical Illusions i ett Face2Face.
Röda mattan rullades ut för filmen Miss Kicki där Pernilla August briljerar i rollen som Kicki, en medelålders kvinna som flyr till Taiwan för att hitta ett internetragg och lära känna sin egen tonårsson. Visningen inledes av Alexandra Dahlströms, vinnaren av 2008 års 1 km film, nya kortfilm Because the Night.
Susan Sarandon tilldelades Stockholm Lifetime Achievement Award på Skandia och presenterade The Rocky Horror Picture Show på is i Kungsträdgården.
Många har laddat för årets skräcknatt. Tre av festivalens läskigaste filmer – Phobia 2, The Revenant och White lightnin' – i en sittning.
Lördagen var fullspäckad med Face2Face som pågick över hela Stockholm, bland annat fanns regissörerna för filmerna Searching for the Elephant, Buried Secrets, Go Get Some Rosemary, The Last Days of Emma Blank, Paper Planes och Heiran.
Först visning av Metropia med regissören Tarik Saleh på plats och röda mattan utrullad på Skandia, och sen festivalens invigningsfest på Enskilda galleriet i filmens anda. Vilken fredag!
På fredagen kunde Stockholms filmfestivals besökare bland annat träffa regissörerna från filmerna The Carter, Sin Nombre, Daniel and Ana och Great Directors på ett Face2Face.
Gaspar Noés var på plats för den nordiska premiären av den visuella käftsmällen ”Enter the Void” som provocerade och väckte stor uppståndelse vid premiären i Cannes. Filmen visades exklusivt vid ett tillfälle under festivalen och det var endast 200 personer som fick chans att se denna visionära neonljusdrogad skildring av en ung mans resa efter döden.
På festivalens tredje dag rullades röda mattan ut för Wes Anderson som är tillbaka med sin första stop motion-fabel, Den fantastiska räven. I rollerna hörs flera av Hollywoods starkast lysande stjärnor, som George Clooney, Meryl Streep och Jason Schwartzman.
På torsdagen pågick det många aktiviteter för Stockholms filmfestival runt om på stan - Bland annat kunde besökarna träffa regissörerna från filmerna Mother, Red Water Red, Outrage och Map of The Sounds of Tokyo på ett face2face. På Collage kunde man även delta i ett filmquiz, där besökarna fick briljera med sina filmkunskaper och tävla om fina priser.
När den svarta mattan rullades ut var det dags för alla som gillar skräck, genrefilm och camp att dra på sig feststassen och kolla in rullen Bitch slap.
Stockholms 20:e filmfestival invigdes med visning av filmen Precious och Face2Face med regissören Lee Daniels.
Stockholms filmfestivals Invigningsgala gick av stapeln på biograf Skandia med filmen Precious av Lee Daniels. Regissören var på plats för att inviga festivalen och presentera filmen.
För att uppmärksamma nya intressanta skådespelare i Sverige instiftade L´Oréal Paris tillsammans med Stockholms filmfestival utmärkelsen ”Rising Star”. Utmärkelsen tilldelas en skådespelare som gjort utmärkande prestationer inom film och som har potentialen att bli morgondagens stjärna.
Stockholms filmfestivals andra jubileumsvisning bjöd på The man who wasn’t there av Joel Coen på Norrmalmstorg.
Stockholms filmfestival firade katalogrelease och Replay lanserade sina nya parfymer på Collage. Årets jury presenterades även och besökarna kunde njuta av goda filmdrinkar från Jameson och se när grafittikonstnärerna Viktor och Markus Andersson skapade ett konstverk för festivalen.
Stockholms filmfestival fyller 20 år och vi firar genom att fylla hela staden med film. Varje lördag från den 7 november kommer vi efter solnedgången att lysa upp Stockholm med älskade filmklassiker på oväntade ställen. Jubileumsvisningarna inleddes med The science of sleep av Michel Gondry på Stureplan.
Programreleasen till Stockholms 20:e filmfestival firas på Berns.